Zápisníček ŠD Sluníčka

U nás v družině si vedeme sluníčkový zápisníček, který slouží jako kronika našich družinových prožitků, zapisujeme do něj, co jsme konkrétní den spolu prožili, která činnost se nám nejvíce líbila, co nás zaujalo, potěšilo, jaké jsme z toho měli pocity. Zápisníček není nutné psát každý den, psaní je zcela dobrovolné, kdo jak cítí.


ŠKOLNÍ ROK 2017/18

Září 2017

7.9. Dnes jsme poznávali květinky a řadili jsme je do skupin. A pak jsem hrál s Peťou a Jindrou párty věž a pak jsem šel s Peťou domů. Moc se mi to líbilo. Míša B.

8.9. Dnes jsme poznávali sušené kytky. Každý si přivoněl k několika pytlíkům, ve kterých byly různé kytky. Potom jsme udělali skupiny. Já jsem byla s Luckou, Niky a Míšou. Přiřazovali jsme pytlíky k obrázkům květin. Nám se to povedlo, měli jsme to správně. Moc se mi to líbilo. Nikol :)

14.9. Dnes jsme poznávali různé byliny. Bylo to moc zábavné. Pak jsme šli ven, ale taťka si mě vyzvedl. Lucka L.

15.9. Dnes jsme hráli hru, každý dostal kartičku, když paní družinářka řekla žito, ten kdo byl žito se musel přeměnit s kamarády, a pak jsme třídili zrníčka. Moc se mi to líbilo. Amča :)

19.9. Dneska jsme poznávali listy od stromů, moc mě to bavilo. Hrála jsem si pak s Niky losování. Vali Z. :)

20.9. Dnes jsme dělali pavučinu, nejprve jsme měli 3 špejle, které jsme spojili do hvězdy. Pak jsme omotali hvězdu nití a na ní jsme navlékali plody. Když bylo hotovo, šli jsme s Peťou, Míšou a Michalem hrát hry. Hráli jsme fotbálek, pak jsme šli domů. Dnešní odpoledne se mi líbilo. Tom B.

21.9. Dneska jsme přiřazovali obrázky k názvům rostlin, pak jsme dostali smajlíky a měli jsme doplnit, které jsou jedlé a které jsou nejedlé. Pak jsme si hrály s holkama na restauraci. Moc se mi to líbilo. Lucka M.

22.9. Dnes jsme hráli hru se šípkama. Šípky byly postavené v řadě a každý si měl vzít jeden, dva nebo tři. Na koho zbyl poslední šípek, prohrál. Ten kdo vyhrál, dostal obrázkovou kartičku. Pak, kdo chtěl, si mohl udělat čelenku z lesních plodů. Nakonec jsem hrála hru s Luckou, Luckou a Niki. Líbilo se mi to. Niky B.

25.9. Dnes jsme si četli pohádku o jablůňce a chlapci jménem Tomáš. Pak jsme s Filipem, Naty a Lukášem hráli paměťovou hru o ovoci, co se z něho dělá a jak se jmenuje, nakonec jsme šli na hřiště. Líbilo se mi to. Flori D.


Říjen 2017

2. 10. Paní učitelka nám řekla, že tento měsíc budeme dělat Stromy. Přečetli jsme si o bábě Kořenářce. Pak jsme si ukazovali houby a měli jsme z toho kvízový test. Všichni my čtvrťáci jsme na ten test chtěli Petra. Museli jsme losovat. Nakonec jsem si vylosovala Frantu. A pak jsem musela do kroužku. Lucka N.

3. 10. Dnes jsme si povídaly o ježcích. První nám paní učitelka přečetla o těchto zajímavých tvorech, kde jsme se dozvěděli spoustu informací o životě ježka. Bylo to velmi poučné. Pak jsme si ještě jednoho ježka vyrobili. Jindřiška J.

4.10. Dneska jsme poznávali stopy zvířat, měli jsme za úkol poznat stopu medvěda, kuny, kance. To jsem vyhrála a taky moji kamarádi Amča a Flori. Pak jsme si hráli na školu, pak jsem pomáhala dávat ježky na zeď v družině, moc se mi to líbilo. Anna M.

5.10. Dnes jsme hráli pexeso se zvířecími stopami, vyhrála Niki. Pak jsme v obrázcích hledali správné stopy ke zvířatům, to vyhrála Amča. Já jsem nevyhrála nic. Pak jsem psala minulý zápis. Moc se mi to líbilo. Anna M.

9.10. Dnes jsme si četli text o Spadlístkovi a Malovánkovi. Potom jsme soutěžili v týmech o kartičku. Já jsem byla s Florim a Luckou a ještě s Niki. Dostali jsme všichni kartičku. Moc se mi to líbilo. Amálka K.

10.10. Dneska jsme vyráběli skřítky, kaštanové a žaludové. Nejdříve jsme udělali hlavu a pak tělo, potom jsem si hrála s holkama. Moc se mi to líbilo. Lucka M.

11.10. Dnes nám paní vychovatelka ukazovala plody listnatých a jehličnatých stromů, pak jsme soutěžili v testu, co je co. Bylo to super. Lucka M.

12.10. Dnes jsme ve větách museli najít název stromu. Potom jsme museli spojit plod ke správnému stromu a ještě vyluštit ten plod a strom. Nakonec jsme šli ven a tam jsme odpovídali na otázky stromů. Moc se mi to líbilo. Niki B.

13.10. Dnes jsme byli venku. Paní vychovatelka nám řekla, kdo chce, tak může hrát 2 soutěže o kartičky. Já jsem byla s Valčou ve dvojici. Paní vychovatelka nám zavázala oči šátkem a potom mě Valča zatočila a dovedla mě ke stromu a potom mě vrátila na místo. Já jsem musela hádat, který to byl strom. Druhá soutěž byla, že nám paní vychovatelka stopovala a my jsme museli na stromě vydržet co nejdéle. Moc se mi to líbilo. Nikol Š.

16. 10. Dnes nám paní vychovatelka přečetla příběh o stromě, museli jsme pořádně poslouchat, potom jsme šli ven a každý si měl najít svůj strom. Každý pracoval sám, dostali jsme papír a psali jsme o tom stromě a potom jsme to odevzdali. Strašně se mi to líbilo. Naty K.

17.10. Dnes jsme malovali hezký strom, který měl šaty rudé jako rty. Potom jsem šla do kroužku. Moc se mi to líbilo. Bylo to super. Anet N.

18.10. Dnes jsme dodělávali stromy a Anet nám přečetla deník. Pak jsme si hráli s legem a někteří si hráli s velkýma kostkama. Moc se mi to líbilo. Bylo to super. Vali Z.

30. 10. Dnes jsme si četli o dívce, kterou odnesl bůh podsvětí do své říše, potom jsme si vzali tužku a paní vychovatelka nám četla otázky, museli jsme napsat odpovědi. Potom jsme se rozdělili do skupinek, já jsem byla s Amčou a Niki, paní vychovatelka nam rozdala papíry a skládali jsme ten příběh o té dívce. Moc se mi to líbilo, bylo to super. Naty K.


Listopad 2017

1. 11. Dnes jsme hráli na netradiční hudební nástroje. Každý dostal nějaký nástroj a zkusil si na něj zahrát. Jak někteří odešli do atletiky, tak jsme si dál hráli na další nástroje. Pak nám paní učitelka ukázala kouzlo s tibetskou miskou. Nalila do ní vodu, pak ťukla a točila kolem té mísy, ta voda se proměnila v kuličky a stříkala, každý si to mohl vyzkoušet. Potom jsme hráli hru o kartičku. Jeden zahrál nějaký rytmus a druhý, koho si vybral, to měl za úkol zopakovat. Další hra byla ta, že jsme opět měli zahrát nějaký rytmus a druhý, kterého jsme vybrali pohledem to musel zopakovat, kdo správně zopakoval, zůstal ve hře, kdo to nezvládl, vypadl ze hry. Bylo to moc fajn. Amča K.

2. 11. Dneska jsme dlabali jablko nebo dýni. Já jsem měla dýni, Amča a Niky měly dýni a Lucka měla jablko. Já a Lucka jsme vyráběly unicorna, Niky měla čertici a Amča udělala dýňové strašidlo. Vlasy unicorna jsem udělala z vaty, roh jsem udělala z papíru a oblepila voši páskou. Moc se mi to líbilo. Anna M.

6.11. Dnes jsme si četli text o člověku, který nebyl v ničem spokojený a o nádobě, která se styděla za to, že je rozbitá, říkali jsme si o štěstí, spokojenosti a našich přednostech a pak jsme si nakreslili 3 znaky, které dohromady vytvářely jeden srdíčkový symbol. Pak jsem si hrála s Luckou, Naty, Petrem, Filipem, Adamem a dalším Petrem, byla to zábava. Bylo to úžasný. Amča K.

7.11. Dnes nám paní družinářka nakreslila na tabulku nádherný znak a potom jsme si to nakreslili na papír. Potom paní družinářka plánovala jít ven, ale já jsem nemohla, protože jsem šla do kroužku. Moc se mi to líbilo. Anet N.

8.11. Dnes jsme hráli na hudební nástroje, hráli jsme na šamanské a africké bubny a tibetské mísy a na další jiné hudební nástroje. Pak jsem šla do atletiky. Pak jsem přišla zpátky do družiny a vyráběla jsem znak z drátků. Nejdříve jsem udělala srdce a nahoře špičku a pak jsem udělala srdce a nahoře kolečko a nakonec jsem udělala velké srdce. Moc se mi to líbilo. Lucka M.

9.11. Dnes jsme si ve družině povídali o svatém Martinovi. První jsme si o něm četli a pak jsme si házeli s klubíčkem a ten, kdo hodil někomu klubíčko, musel o něm něco pěkného říct. A pak jsme ještě skládali příběh o svatém Martinovi do komiksu. Velmi se mi to líbilo. Jindřiška J.

14.11. Dneska jsme malovali na skleničky barvami na sklo nebo sprejem. Já, Amča a Naty jsme malovaly barvami na sklo. Já a Naty jsme měly anděla a Amča měla motýla. Dali jsme si do skleničky kus papíru s motivem, který jsme chtěli malovat, pak jsme si vzali barvy na sklo a obtahovali jsme ten motiv. Pak holky odešly do kuchtíků a já, Lucka, Valča a Jindřiška jsme zůstaly a hrály jsme stolní fotbálek, pak jsme šly hrát velký stolní fotbálek. Pak jsme si s Luckou ještě nabarvily vršek od skleničky, ale Lucka šla domů a já jsem ji šla doprovodit. Jak všichni šli domů, začala jsem psát tento zápis. Moc se mi to líbilo. Anna M.

15.11. Přišli jsme do družiny, byli jsme v kroužku a začali jsme hrát hry. Bubnovali jsme a posílali si rytmy, pak jsme hráli hry s posíláním štafety a střídáním rukou, pak se jeden postavil čelem ke zdi a druhý hádal, kdo bubnuje. Potom jsme si šli sami hrát. Moc se mi to líbilo. Kuba M.

20.11. Dnes jsme v družině namalovali na tvrdý papír kruh. Do kruhu jsme namalovali svátky v roce. Moc mě to bavilo, jak jsme malovali ten obrázek. Bylo to super. Nikol.

21.11. Dnes jsme vyráběli adventní věnec z polystyrénu. Zdobili jsme ho třpytkama, flitrama a postříkali zlatým sprejem. Nakonec jsme přidali vločky. Já jsem byla ve skupince s Niky Š. Niky B., Amčou K., Luckou M. a Aničkou M. Moc se mi to líbilo! Anet N.

22.11. Dneska jsme hráli na nástroje, na tibetské mísy, na africké a šamanské bubny, pak na ozvučná dřívka a s chrastítky jsme hráli společnou hru, kde Amča začala hrát, pak Lucka a tak dál. Jak to bylo u Anet, tak Amča přestala hrát, pak zase Lucka přestala hrát, a tak dál. Pak jsem šla do kroužku a po něm jsem se vrátila zpět do družiny a začala psát tento zápis. Pak Filip zapomněl aktovku, tak mu jí kamarádi donesli, pak Flori a Lukáš šli na stolní fotbálek. Anička M.

27.11. Dnes nám paní družinářka četla text o Źivých zahradách. Text byl o jednom klukovi Šimonovi, ten chtěl najít ty živé zahrady, tak se je vydal hledat. Šel dlouho, až potom našel nějakou ohnivou bránu, tam stál muž a díval se na něho až na konec ho pustil dovnitř. Byl tam samý oheň. Pak šel do druhé brány a ta byla světelná. Šel do ní a tam viděl kytky. Šel do třetí brány a ta byla hudební, vešel do ní a tam byly noty. Šel do čtvrté brány a tam byly skály. Vešel do ní a tam byli skřítci, ti tvarovali kameny. Pak mu pán nabídl cestu do jeskyně, on souhlasil. Jak ho tak tou jeskyní prováděl, tak našli dveře, do nich vstoupili a tam našel kámen, co mluvil. Líbilo se mu tam a tak v té říši zůstal. Moc se mi to líbilo. Amča.

28.11. Dnes nám paní vychovatelka rozdávala natisklé obrázky - měsíc a diamanty. Nejdříve jsme si obkreslili měsíc a diamanty, pak jsme si vzali štětec a vodu. Potom jsme si vzali vodu, namíchali světle modrou barvu a vybarvili jsme měsíc a diamanty. Pak jsme si vzali fialovou a tmavě modrou barvu. Začali jsme vybarvovat, některá místa fialovou a některá modrou. Nakonec jsme bílou temperkou dělali hvězdičky prstem. Pak jsem šla do kroužku. Moc se mi to líbilo. Lucka M.

29.11. Dnes jsme si sedli do kroužku a paní družinářka vyprávěla o kamenech ze světa kamenů, co znamenají. Potom paní družinářka říkala jejich vlastnosti k našemu znamení narození. Zjistila jsem, že Lucka je Panna a Amča a Anička jsou Vodnářky. Moc se mi to líbilo. Anetka N.

30.11. Dneska jsme odlívali vosk ze svíčky do vody, ale nejdříve jsme vyráběli vločky. Pak Lucka a Amča donesly vodu, ale kyblík byl děravý, tak jsme dostaly nový. Pak paní učitelka donesla dvě lžičky, na jednu lžičku nalila vosk, druhou lžičkou jsme si vzali, co nám z vosku vyšlo za obrázek. Anet šla jako první, pak já, pak Niki, pak Lucka a nakonec šla Amča. Pak jsme si s holkama vyměňovaly kartičky a pak jsem šla domů. Moc se mi to líbilo.


Prosinec 2017

1.12. Dnes jsme v družině měli Slavnost světla. Na koberci byla spirála a uprostřed spirály byla lavička a na té lavičce bylo světýlko. Postupně jsme si pro něj chodily. Každý, kdo si převzal světýlko, vyzval dalšího pohledem. A pak jsme ho dali na spirálu. Po skončení slavnosti jsme šli ven. Moc se mi to líbilo. Jindřiška J.

8.12. Dnes nám paní družinářka rozdala papíry, na těch papírech byly otázky, ale muselo se to rýmovat, třeba tam byla otázka: čtyři rohy, žádné nohy, jenom břicho veliké. My jsme na to odpověděly z Niky a Luckou peřina a polštář. Pak tam byla otázka: zlatá koule, zlatý míč, když se ztratí, den je pryč. Odpověděly jsme slunce. Byla tam otázka: Přišel k nám bílý kůň, zalehl nám celý dům, a tak dále. Vyhrály jsme a dostaly jsme kartičku. Moc se mi to líbilo, Amča.

11.12. Dnes nám paní vychovatelka četla o Krtečkovi, jak dělá kalhotky a o třech švadlenách. Pak nám dala papíry. Na nich byly otázky o šití. Byly tam otázky například: nástroj k zavěšení chomáče vláken, nebo nástroj k navíjení nití, výrobě nití a další. Já jsem byla s Amčou, měly jsme 16 bodů. Vyhrály Naty a Niky, měly 20 bodů. Moc se mi to líbilo. Lucka M.

12.12. Dnes nám paní vychovatelka ukazovala vystřihnutý perníček, nebo stromeček. Potom jsme ten stromeček, nebo perníček omotali vlnou. Moc se mi to líbilo.

13.12. Dnes nám paní družinářka vyprávěla o Svaté Lucii. Potom nám vyprávěla o zvyku poznávání čarodějnic na Moravě souvisejícím s tradicí svaté Lucie. Potom jsme si celá družina hráli hru na poznávání čarodějnic. Anetka N.

19.12. Dnes nám paní vychovatelka dala bílý papír, museli jsme z toho složit harmoniku. Udělali jsme si z dtoho šaty, ptom jsme si udělali křídla z menší harmoniky a svázali jsme si to provázkem. Potom jsme si vzali zase bílý papír a razítkové barvy, papír jsme si složili napůl a barvami jsme celou půlku razítkovali. Potom jsme si tam přilepili toho andílka a bylo hotovo. Moc se mi to líbilo.Leden 2018

3.1. Dne 3.1. nám paní družinářka četla text o třech králích a o Betlémě, když nám dočetla text, potom jsme si vzali papír a dostávali jsme otázky o kartičku. Flori D. vyhrál. Anetka N.

4.1. Dnes v družině jsme se představovali s novýma angličanama. Paní družinářka jim vysvětlila pravidla družiny a pak nám to řekla česky. První jsme si sedli do kruhu a představovali jsme se. Řekli jsme jak se jmenujeme, kolik máme roků a co nás baví. Pak jsme hráli hru, že jeden šel doprostřed a měl v ruce plyšovou myš, řekl nějaké jméno a měl se ho myší dotknout. Ten na koho šla myš musel říct zase jméno jiného spoluhráče v kruhu, když to nestihl říct, tak ho ta myš snědla a musel jít s myší doprostřed. Pak jsme hráli hru na výměnu spoluhráčů v kruhu se společnými znaky, bylo to bezva.

5.1. Dnes nám paní vychovatelka dala papír a hvězdu. Začla jsem tím, že jsem si vzala hvězdu, vybarvila ji a napsala jsem PF 2018. Pak jsem si vzala papír a začala jsem dělat různé kruhy. Nakonec jsem si vzala bílou barvu a štětec a začala jsem prstem rozstřikovat ze štětce bílé tečky. Moc se mi to líbilo. Lucka M.

8.1. Dnes nám paní vychovatelka četla příběh o mrazivém království, tam žili král s královnou se třemi dětmi. Poslouchali jsme text, protože potom jsme měli odpovídat na otázky týkající se příběhu. Pak jsme se Sarah, Petrem a Frantou hráli chvilinku párty věž a labyrint a pak dlouho fotbálek. Lucka N.

10.1. Dnes jak jsme přišli do družiny, tak nám paní družinářka řekla, že budeme hledat takové písmena, něco podobného jako morzeovka. Hledali jsme to po škole, jak jsme to měli, tak jsme přišli zpátky do družiny, dostali jsme runovou abecedu a podle ní jsme museli rozluštit všechna nalezená slova. Potom jsme z nich poskládali básničku nebo příběh. Bylo to super. Amča K.

11.1. Dnes jsme v družině hráli logické hry. V první hře jsme vybarvovali tvary. Paní vychovatelka nám z toho dávala otázky. V druhé hře jsme malovali tvary. Já jsem byla s Valčou, Lukášem a Adamem. Nám se to povedlo. Bylo to super. Nikol Š.

12.1. Dnes jsme v družině hráli hru, že jsme si měli zapamatovat čtverec, obdelník a další geometrické tvary a konkrétní pohyby k nim. Obdelník znamenal například třást rukama. Další soutěž, kdo chtěl kartičku, musel mít zavřené oči a paní družinářka nám dávala poznávat geometrické tvary kostek ze stavebnice poslepu. Já jsem měla 5 bodů. Bylo to supr. Vali Z.

17.1. Dnes jsme si domů rozebírali naše obrázky, složili jsme si papír napůl a napsali jsme si na něj ŠD jako školní družina. Bylo tam slunce, lahve a další. Pak jsme šli ven a tam jsme s Luckou M. dali za okno družiny budku pro ptáčky a všichni jsme věšeli na stromy zrníčkové koule. Bylo to bezva. Amča K.

18.1. Dneska jsme přišli z oběda a Vali a Amča přečetly svůj zápis. A pak já, Amča a Niky jsme si povídaly. Pak jsme šli s družinou do knihovny, v knihovně jsme šli až do nejvyššího patra. Povidali jsme si o hastrmanech, klekánicích, ježibabách a tak dále. Já, Amča a Vali jsme šli na záchod. Pak jsme šli do školy a Amča šla domů, pak já a Niky do družiny Ježků. Moc se mi to líbilo.

22.1. Dnes jsme udělali kruh a probírali jsme jídlo. Zahráli jsme si hru, že třeba pravá ruka znamenala ovoce, sladké jídlo znamená, že se nesmělo pohnout. Když to někdo popletl, tak vypadnul. Lucka N.

23.1. Dnes nám paní učitelka rozdala takový kruh s jídlem. Měli jsme to jídlo vybarvit a pak to nalepit na tvrdý papír a vystřihnout. Lucka N.

29.1. Dneska jsme si povídali o hodinách. Několikrát nám paní učitelka ukázala hodiny, a když jsme uhádli dvakrát správný čas, tak jsme dostali kartičku. Pak jsme dostali papír a na něm bylo napsané Aniččin den, byl to příběh o tom, co a v kolik hodin Anička během dne dělá. Doplňovali jsme úkoly k tomuto textu. Byla jsem s Luckou a pak jsem šla do kroužku. Moc se mi to líbilo. Anička M.


ŠKOLNÍ ROK 2018/19