ZÁŘÍ: Nádech podzimu

04.09.2017

V září zapojujeme všechny naše smysly a pokoušíme se procítit a zachytit náladu všeho, co nám tato jedinečná doba zářivých barev, opojných vůní, sladkých chutí a zrajících plodů nabízí a čím jsou nám dary podzimu užitečné.


Barvy a vůně luk

Podíváme se, jak vypadá pozdně letní louka, jaké rostlinky na ní nalezneme. Zahrajeme si didaktickou hru v níž si vyzkoušíme naši pozornost a vědomosti v přiřazování barviček a obrázků k názvům lučních rostlin.

Pracujeme s nasušenými kvítky divoce rostoucích i zahradních rostlin, (mateřídouška, vřes, levandule, růže...), poznáváme z jaké rostlinky jsou a tvoříme z nich barevnou a voňavou esenci podzimu.

Představujeme si základní druhy bylinek, které kromě zahrad můžeme nalézt také v přírodě (máta, meduňka, mateřídouška, lípa, černý bez ), dozvídáme se k čemu jsou užitečné, nalézáme jejich léčivé účinky a hrajeme čichové hry s pytlíčky těchto bylinek.


Semínka země

V příběhu O kuřátku a obilí se seznamujeme se základními druhy obilovin, které si názorně ukazujeme, v navazující jazykové hře pracujeme s textem básničky a soutěžíme v přiřazování klásků k názvu rostliny. Prostřednictvím hudebních nástrojů i našich pohybů společně ztvárníme cestu tvořivé proměny obilného klásku do výsledné podoby chleba.

Ke kláskům připojíme i semínka ostatních užitkových plodin, přiřazujeme je k jejich mateřské rostlině na obrázku a zároveň zjišťujeme, jaký užitek nám zpracované semínko přináší a v jaké podobě se k nám v konečné fázi dostává.

Vlepováním semínek do vycentrovaného vzoru vytváříme semínkovou mandalu, která se stane středem barevného podzimního sluníčka. 

Jemnou motoriku, rychlost, zručnost a hmatovou paměť trénujeme v soutěžním třídění jednotlivých druhů semínek se zavázanýma očima.


Doteky lesa

V podzimním příběhu Maminky Země se dozvíme, jak to v přírodě vypadá, když přichází Babí léto. V prožitku toho, co nám příroda v tomto čase svého zrání nabízí, si utvoříme pavučinu Babího léta z barevných korálků podzimních plodů a semen (šípky, hložinky, jeřabiny, černý bez, bukvice, vratič, nažky javoru, habru).

Představíme si a zopakujeme všechny známé plody lesních stromů i keřů a pořádně si zasoutěžíme v jejich poznávání a přiřazování k mateřské rostlině. Svou vizuální paměť i znalosti jednotlivých plodů procvičíme ve vlastnoručně vyrobeném trixesu plod-list-strom.

Zapojíme hmatové schopnosti, když budeme poslepu zkoumat, o jaký druh plodu se jedná, nalézat daný druh nebo dvojici k němu. Paměť, logiku a analytický úsudek procvičíme v paměťových řadách z lesních plodů,  navlékání plodů v logických posloupnostech, kaštanových piškvorkách či šípkové ubírané.


Chutě zahrad

Pohádkou Pod jabloň otevřeme téma odvěkého a posvátného spojení člověka s ovocnými stromy a jejich plody, kterými jej příroda k jeho obživě každoročně obdarovává. Oživíme si zvyky našich předků spojených s úctou k plodícímu stromu a sklizní ovoce, dozvíme se, jak ovoce ukládat, jak se dá zpracovat. V soutěžních pracovních listech poznáváme dané druhy ovoce a popisujeme, co se z něj dá zhotovit.

V příběhu Poslední jablíčko se projdeme všemi fázemi nekonečného koloběhu života stromu (semínko-květ-plod-semínko) a symbolicky tento proces výtvarně zachytíme v šabloně jablíčka s plodícím stromem uvnitř.

Chuťové smysly zaměstnáme ochutnáváním čerstvých plodů se zavázanýma očima, slovní zásobu, bystrost a pohotovost provětráme při popisování ovoce z obrázku kamarádovi ve hře ovocný kufr a ovocných hádankách.

Ve spojitosti s hojností, úrodou, úctou k přírodě, jejím darům, člověku a jeho práci pro druhé, odvaze a moudrosti chránit sebe i druhé si připomeneme osobnost patrona České země svatého Václava. Ve dvou legendách spojených s jeho životem budeme pracovat s naší pozorností, pamětí i předvídavostí.

© 2017 Bc. Jana Kliková
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky