KVĚTEN: Projevy života

01.03.2017

V květnu  se zaměříme na rozličné projevy zázraků života, necháme se inspirovat májovou oslavou plodivé síly lásky a jejího obrodného tvoření. V poznávacích, literárních, estetických a hravých aktivitách se seznámíme s životním cyklem ovocných stromů, pronikneme do tajů utváření lidského života, prohlédneme si život ptačích hnízd a prozkoumáme mikrosvět hmyzí říše.


Slavnost lásky

V povídání, herních a poznávacích aktivitách se inspirujeme přírodní lidovou tradicí odkazující k posvátné úloze lásky a obnovy života. Barevnými doteky tvoříme jemné okvětní plátky kvetoucího třešňového stromu, pozorujeme ostatní kvetoucí stromy v našem okolí, soutěžíme v určování jejich druhů,  přiřazujeme příslušný strom k danému květu a plodu. Tančíme s barevnými májovými pentličkami, vytváříme živou májku, zapojujeme pohyb, představivost, kreativitu. Pentličky využíváme také pro tvoření chodníčků kamarádství,  utváříme z nich různorodé tvary a obrazce. Sportovní dovednosti testujeme v soutěžním skoku do dálky z místa, či štafetovém závodě při běhu v pentličkové dráze.


Maminčina náruč

Pohádkový příběh o narození malé holčičky nás přivede k zamyšlení, jak jsme přišli na svět a k uvědomění velkého zázraku života, který nám byl dán naší maminkou. Odpovíme si na otázky, čím je pro nás naše maminka, co nám dává její laskavá náruč, jak jí vyjadřujeme svou lásku a čím jí děláme radost. Vyrobíme milé přáníčko a nachystáme překvapení, které předvedeme maminkám v rámci společného družinového odpoledne ke Dni matek, kde pro naše maminky vystupujeme a zapojujeme je do společného tvoření.


Ptačí hnízdo

Do ptačího světa nás uvedou obrázky a základní poznávací rysy našich nejznámějších tažných ptáků, zjistíme, co se děje v hnízdě, když se rodí nový ptačí život. Zasoutěžíme si v přiřazování ptáčků k jejich hnízdům a místům jejich stavby, rozeznávání ptačích zobáků podle typu potravy, či hravém doplňování informací o ptačích mláďatech. Jak ptačí mládě přichází na svět si vyzkoušíme a prožijeme také prostřednictvím našich vlastních představ, pocitů a pohybů v prožitkové čtené reflexi líhnutí ptáčka se zapojením muzikoterapeutických hudebních nástrojů. Těla rozpohybujeme v tematicky laděných pohybových soutěžích s ptačí tematikou a to, jak dobře jsme si druhy ptáčků a jejich názvy zapamatovali, si ověříme v různorodých jazykových ptačích hádankách a hříčkách. Fantazii a tvořivost uplatníme při dekorování ptačí šablonky s ozdobnými reliéfy a jarními ornamenty. 


Barevný mikrosvět

Pomocí obrázků našich nejznámějších broučků a motýlů společně nahlédneme do zajímavého mikrosvěta hmyzí říše. Dozvíme se, čím jsou pro nás jednotlivé druhy užitečné, kde se vyskytují, čím se vyznačují a zamyslíme se také nad důležitou otázkou, proč zachovávat jejich přirozené prostředí. Barvy a tvary motýlích křídel si vyzkoušíme barevně zachytit při inkoustovém ztvárnění jednoho z našich nejhezčích a nejvzácnějších motýlů Otakárka fenyklového. V relaxačním cvičení motýlích proměn si pohybově prožijeme jednotlivé vývojové fáze motýla, které nás přivedou také k zamyšlení a společném popovídání si na téma změn v našem i okolním světě. Motýli a další zástupci hmyzí říše nám zpestří čas v hravém přírodovědném poznávání při obrázkových poznávačkách, textových doplňovačkách a spojovačkách,  slovních křížovkách a skrývačkách.