ČERVEN: Síla slunce

01.06.2018

Celým červnem nás v našem poznávání, hraní a tvoření bude doprovázet a inspirovat síla životodárného Slunce a všeho, co nás s ním spojuje.  Přiblížíme si zajímavosti z přírodního poznání, zjistíme, čím bylo slunce pro člověka v dobách minulých a srovnáme s tím, jak jej vnímáme a co nám přináší dnes. Nasbíráme si plný koš sluncem prozářených léčivých bylinek a prožijeme tajuplnou sílu letního slunovratu se stále živými svatojánskými zvyky a legendami z našeho okolí o čarovných bytostech a kouzelném květu kapradí. Svou mysl i smysly zaměříme do prosluněných letních dní, při společném povídání i tvoření se naladíme na příjemná očekávání prázdninových dobrodružství.


Doteky slunce

Poznatky o tom, čím je Slunce ve vesmíru a jak si jej představujeme, si přiblížíme pomyslným dalekohlem naší tvořivé mysli ve spojení se zajímavostmi o našem Slunci. Slovní kreativitu a komunikační schopnosti využijeme při asociační hře, ve které budeme zjišťovat, čím je pro  nás slunce, ze vzniklých slov a slovních spojení společně vytvoříme krátký příběh. Poodhalíme roušku tajemství sluneční symboliky spojené s uctíváním slunce a jeho cyklickým putováním oblouhou, zazpíváme si sluneční písničky, k nimž přidáme MT nástroje a pohyby a vyzkoušíme si jógový pozdrav slunci. Sluníčko a jeho prostoupení do pohádek, hádanek, pranostik a přísloví budeme nalézat ve slovních spojovačkách, doplňovačkách a hříčkách. 


Bylinkový koš

V bylinkové školičce si zrakem i čichem představíme naše nejznámější bylinky a dozvíme se, kdy a kde je najdeme, jak nám mohou pomoci. V příbězích pohádkové knížky Jde sem lesem budeme krok za krokem s hlavním hrdinou příběhu rozeznávat znaky a účinky léčivých rostlinek z příběhu a postupně přidávat do velkého bylinkového koše, který se nám na konci týdne celý zaplní malovanými bylinkami. Naučíme se poznat bylinky a rozdíly mezi nimi přímo v přírodním prostředí a pomocí čichu budeme rozeznávat a rozlišovat vůně bylinek šušených. Naše poznání doplníme pohybovými hrami s bylinkovou tematikou.


Čarovný Svatoján

Přiblížíme si zvyky, rituály a legendy letního slunovratu a svatojánské noci, kdy se zjevují tajemství života a magické síly přírody. O této noci rozkvétá čarovný květ svatojánského kapradí, který může člověka dovést k pokladům Země. Legenda o zlatém kapradí se nám stane průvodní inspirací k nahlédnutí do tajuplného světa pověstí o bájných bytostech posvátné hory Radhošť, se kterými budeme výtvarně, literárně a hravě po celý týden pracovat.