BŘEZEN: Probouzení živlů

01.03.2018

V březnu se kreativně a hravě naladíme na síly čtyřech základních živlů projevujících se v přírodě (ohně, vzduchu, vody a země) a společně s nimi budeme probouzet a pozorovat tvořivé síly přírody i nás. V každém z nich objevíme jeho charakteristickou podstatu a funkci, kterou přetavíme do praktického, prožitkového a tvořivého uchopení v zábavných experimentech, literárních textech, výtvarném, hudebním i relaxačně pohybovém projevu.


Oheň poznání

Připomeneme si významnou úlohu ohně v historii člověka, společně se budeme ptát a přemýšlet, v čem je nám oheň "dobrým sluhou", ale také na co si při manipulaci s ním dáváme dobrý pozor, aby se z něj nestal "zlý pán". V indiánské a řecké mytologii pocítíme společně s hrdiny příběhu posvátnou úctu k životadárné síle ohně jako daru z nebes. V prožitkové relaxaci symbolicky zažijeme očišťující a obrodnou ohnivou sílu, jejíž vjemy se pokusíme přenést na papír. Svůj vnitřní oheň rozproudíme pohybovým cvičením, které doprovodíme indiánskými a africkými hudebními nástroji. Oheň a jeho podstatu kreativně vyjádříme zvukem a pohybem svých rukou a těl. Přírodní procesy související s živlem ohně si prakticky předvedeme a přiblížíme v zábavných experimentech přibližujících vznik blesku a výbuch sopky.


Dech vzduchu

Společně se ponoříme do zkoumání živlu vzduchu a budeme se snažit přijít na to, co vše pro nás jeho existence znamená. V pradávných počátcích vzniku života na planetě Zemi objevíme, jakým způsobem vzduch vznikal, zjistíme, co tvoří a z čeho se skládá. Zapřemýšlíme, čím nám prospívá, proč je pro život na Zemi tak důležitý. Odkryjeme tajemství vzniku větru a dozvíme se například i odpověd na záludnou otázku, proč je obloha modrá. Prožitek vzduchu s křídly letících ptáků si navodíme při relaxačně hudebních cvičeních a promítneme jej také do výtvarného tvoření s peříčkovými lapači snů. Se vzdušnými silami a proudy se spojíme při společných hrách s psychomotorickým padákem, v dechových soutěžních soubojích vyzkoušíme délku výdechu nebo sílu foukání. Vlastnosti vzduchu si přiblížíme v zábavných experimentech, které nám ukáží tlak a vznikající pohyb vzduchu.


Živá voda

V týdnu světového dne vody se společně naladíme na vodní živel, který budeme objevovat v mnoha různých podobách a uvědomovat si jeho zásadní význam pro fungování života na Zemi. Kolik podob má voda, kde všude se nachází, jak získáme pitnou vodu nebo jaké má voda vlastnosti, budeme hravě poznávat a testovat ve vědomostních soutěžích, prožívat v pohybově-postřehových hrách, pozorovat v zábavných experimentech. S náladou vody se spojíme při poslechu jejího hudebního ztvárnění, své pocity a emoce promítneme do intuitivního vybarvování kruhové struktury vody. V hudebně-dramatickém cvičení kreativně uchopíme příběh pramínku a jako herec i divák se v přímém přenosu zúčastníme koloběhu vody v přírodě. Se zvuky vody si pohrajeme prostřednictvím netradičních hudebních nástrojů, které nám poslouží k rytmickým, tvořivým a paměťově soustředivým hrám spojených tématem voda.


Matka země

V době velikonoční probudíme společně s příchodem jara síly obrodného živlu země. Při společném povídání se seznámíme se zvyky, tradicemi a legendami velikonočních svátků a zasoutěžíme si ve znalostech o nich. Vytvoříme si velikonoční květináč, který vyplníme hlínou se semínky jarního osení, ozdobíme papírovými výřezy a doplníme vlastnoručně vyrobenými velikonočními zápichy ve formě barevných mramorovaných srdíček, vajíček a ptáčků ozdobených peříčky. Domů si tak odneseme krásný dáreček v podobě prvních klíčků k jaru a života uvnitř probouzejících se semínek, o která když se budeme dobře starat, odmění se nám svou krásnou jarní zelení.